Hipnoterapia jest formą terapii wykorzystującą hipnozę, jako technikę samodzielną lub uzupełniającą. Hipnoza to potężne narzędzie, dzięki któremu można dokonać pożądanych zmian w życiu. Czy to problemy w relacjach, problemy z wagą, depresja, nałogi, stres, różnego rodzaju fobie, rozmowa kwalifikacyjna, niepokój społeczny, relacje zawodowe lub intymne, brak motywacji lub po prostu przygnębienie – hipnoterapia jest wspaniałym narzędziem do osiągnięcia pozytywnych efektów i radzenia sobie z różnego rodzaju problemami, czy zaburzeniami.
Hipnoza jest jedną z najczęściej badanych interwencji w neuronauce. Istnieje ponad 12 000 recenzowanych artykułów z badań klinicznych wykazujących jej głęboki, pozytywny wpływ. Czy hipnoterapia jest skuteczna? Dr Alfred A. Barrios dokonał ogólnego przeglądu długotrwałego sukcesu różnych podejść psychologicznych. Badanie to ujawniło następujące wskaźniki sukcesu:
(Źródło: Psychoterapy: Theory Research and Practice, Volume 7, Number 1, Spring, 1970.)
Hipnoterapia to proces wykorzystywania hipnozy do interakcji z podświadomym umysłem w otwartym procesie refleksyjnym, aby stworzyć pozytywną zmianę w twoim życiu. Istnieje wiele technik, stylów oraz zastosowań hipnoterapii. Wszystkie mają kilka wspólnych cech: silne pragnienie zmiany, stan głęboko zrelaksowanego skupienia oraz język i wizualizację w odniesieniu do emocji. Hipnoza jest stanem zbliżonym do transu, jest to swego rodzaju koncentracja osiągnięta za pomocą hipnoterapeuty. Stan ten jest podobny do wejścia w film, a nawet we własne myśli i medytacje. W tym stanie możesz skierować swoją uwagę całkowicie do wewnątrz. Pozwala to znaleźć i wykorzystać zasoby naturalne w głębi siebie, które mogą pomóc Ci wprowadzić zmiany lub odzyskać kontrolę w pewnych obszarach Twojego życia.
Hipnoterapia uznana jest jako gałąź medycyny i jedna z metod oddziaływania terapeutycznego (uznana również przez kościół – już w 1956 roku papież Pius XII zatwierdził użycie hipnozy w celach leczniczych). Hipnoterapia jest metodą krótkoterminową, składającą się na ogół z kilku lub kilkunastu spotkań. Jest to skuteczna metoda i polega na docieraniu do głębszej części naszego umysłu, do podświadomości. Umysł podświadomy jest „księgą naszego życia”, naszych doświadczeń, przeżyć i emocji zarówno tych wzmacniających jak i tych, które są przeszkodą. Hipnoterapię interesują głównie te emocje, które blokują i ograniczają nasze codzienne życie.
„Leczenie hipnozą coraz częściej staje się alternatywną metodą rozwiązywania problemów zarówno tych zdrowotnych, jak i psychicznych. Gdy interwencje lekarza okazują się nieskuteczne, a pastylki pozostawiają szereg skutków ubocznych, można wykorzystać nieodkrytą moc umysłu i za pomocą hipnozy dotrzeć do wewnętrznych przyczyn zaburzeń. Hipnoza musiała długo walczyć o uznanie, ale obecnie jest traktowana jako skuteczna metoda pracy terapeutycznej”. (Andrzej Augustynek)
Według badań (M. Edmondson, M. Miller) hipnoza to stan odprężenia i szczególnej podatności na sugestię, a także stan intensywnej koncentracji uwagi na określonej idei lub bodźcu sensorycznym (H. Spiegel, D. Spiegel).
Mity na temat hipnozy, utrwalane przez hollywoodzkie filmy, legendy i książki fantastyczne, skłaniają ludzi do myślenia o tym, że może ona być niebezpieczna. Niektórzy ludzie słyszeli, że możesz wejść w trans i nie kontrolować tego, co się dzieje albo, że hipnotyzer może sprawić, że będziesz robić rzeczy, których nie chcesz robić. Te mity są nieprawdziwe. Masz zawsze całkowitą kontrolę, zawsze jesteś w stanie „powrócić” do stanu pełnego przebudzenia w dowolnym momencie, jeśli chcesz lub tego potrzebujesz. Najważniejszym zadaniem Twojej podświadomości jest ochrona Ciebie.