Terapia

Publiczne przemówienia

Zyskaj pewność siebie podczas wystąpień publicznych.

Hipnoza wspomagająca wystąpienia publiczne


Hipnoza może być bardzo pomocna w przypadku osób obawiających się wystąpień publicznych – zarówno sportowych, muzycznych, tanecznych jak i przemówień. Lęk tego typu jest powszechny. Dotyka około 47% muzyków, 38% piosenkarzy, 35% tancerzy i 33% aktorów. Dotyka osób niezależnie od ich sprawności czy doświadczenia zawodowego (badania Marchant – Haycox and Wilson 1992). Powodem lęku przed wystąpieniami publicznymi mogą być: cechy osobowości, takie jak podatność na stres, silne stresory towarzyszące wystąpieniu (obecność publiczności, obecność konkurencji) oraz obawa, że zadanie jest za trudne dla osoby doświadczającej lęku (Gerald 2008).

Jedną z cech lęku przed wystąpieniami publicznymi jest jego samonapędzający się mechanizm. Lęk ten pogłębia się, co z kolei utrwala przeświadczenie, że obawy były uzasadnione, a osoba nie sprawdza się w swojej roli. To z kolei powoduje wzmożony lęk przed kolejnym wystąpieniem. Z tego względu należy dążyć do znalezienia ogniska i opanowania lęku.

Skuteczność hipnoterapii w lęku przed wystąpieniami


Pomoc hipnoterapeuty polega na wprowadzeniu Klienta w stan głębokiego relaksu, w którym Klient jest całkowicie świadomy. Terapeuta ma wówczas możliwość dotarcia do obszarów mózgu, w których przechowywane są informacje i przeświadczenia blokujące swobodę podczas wystąpień publicznych. Zastosowanie technik hipnoterapii ma na celu usunięcie negatywnych schematów myślenia i blokujących komunikatów. Dodatkowo, możliwe jest usunięcie przykrych wspomnień, które w nieświadomy sposób wywołują lęk i zastąpienie ich nowymi komunikatami, które zwiększą pewność siebie. Kolejnym celem działania hipnoterapeuty jest usunięcie reakcji ucieczki, która jest jednym z elementów lęku przed wystąpieniami publicznymi. Mechanizm takiego zachowania może polegać na lęku przed odrzuceniem, który z kolei może być powiązany z potrzebą akceptacji.

Skuteczność tych technik i samej hipnoterapii wiąże się ze znalezieniem pierwotnej przyczyny wywołującej lęk. Dlatego właśnie stan relaksacji hipnotycznej jest tak przydatnym narzędziem. Stosując hipnozę terapeuta znajduje przyczyny lęku i pomaga go opanować.

Konieczność występowania przed publicznością jest jednoznacznie powiązana ze skuteczną autoprezentacją i sukcesem zawodowym. Dlatego tak ważne jest, aby nie zmniejszać swoich szans i skorzystać z pomocy hipnoterapeuty, który szybko i trwale pomoże uporać się z lękiem i wzmocni Klienta w postanowieniu pełnego wykorzystania własnego potencjału.