Terapia

Stres I Fobie

Pozdądź się ich i sięgnij szczytu gór.

Hipnoza terapeutyczna ma duże znaczenie i skuteczność w leczeniu depresji, nerwic czy bezsenności podczas gdy inne zabiegi terapeutyczne wydają się być powolne i z niewielkimi skutkami. Stwierdzenie tego faktu było wynikiem pierwszych tego rodzaju badań przeprowadzonych w Culiacan w Sinaloa. © 2016ColegioO fi cialdePsicologos de Madrid. Opublikowane przez Elsevie rEspa~na, S.L.U. Jest to artykuł o otwartym dostępie na licencji CCBY-NC-NDlicense.

Hipnoterapia likwiduje lęki, takie jak lęk przed podróżami samolotem, windą, tłumem czy chorobą.

Czy czasem towarzyszą Ci bóle brzucha o nieznanej przyczynie? Czy w sytuacjach stresowych robi Ci się duszno, obawiasz się, że zaraz zemdlejesz? Męczą Cię wysypki powracające w najmniej odpowiednich sytuacjach, nadmierne czerwienienie lub pocenie się? Lekarze nie znajdują przyczyn tych objawów, jednak Ty czujesz, że dzieje się z Tobą coś złego?

Objawy tego typu mogą być oznaką nerwicy wegetatywnej. Są one często wyrazem przeżywanego wewnątrz lęku i stresu. Terapeuta może Ci pomóc w odnalezieniu przyczyn Twoich problemów oraz przywróceniu dobrego samopoczucie. Hipnoterapia ułatwi Tobie dotarcie do istoty problemu i zmierzenie się z emocjami leżącymi u jego podłoża. W naszym gabinecie stosujemy techniki hipnoterapeutyczne, które polegają na skontaktowaniu się z mało dostępną częścią umysłu, z podświadomością. Ten rodzaj pracy terapeutycznej powoduje, że wielu ludzi odzyskuje zdrowie i może czerpać radość z życia.

Nerwicy lękowej i lękowi z nią związanemu towarzyszy brak pewności siebie, „przewidywanie” negatywnych wydarzeń, lęk przed nimi oraz przeczulenie na punkcie bycia ocenianym przez otoczenie. Jest ono bardzo charakterystyczne zwłaszcza dla fobii społecznej. Wszelkiego rodzaju fobie są także formami nerwicy. Ich specyficzność polega na tym, że towarzyszący im lęk dotyczy konkretego zjawiska np. arachnofobia (lęk przed pająkami), klaustrofobia (lęk przed zamkniętymi pomieszczeniami).

Do grona zaburzeń nerwicowych należą także m.in. nerwica depresyjna, (charakteryzują się ciągłym niezadowoleniem i rozdrażnieniem), a także nerwica hipochondryczna, w której pacjent ma nieustanne poczucie złego stanu zdrowia. Stres i lęk to pojęcia leżące u podłoża nerwic. Jak sama nazwa wskazuje, osoby na nie cierpiące postrzegane są jako nerwowe, nie panujące nad nerwami. Sposób radzenia sobie ze stresem w dużym stopniu uwarunkowany jest cechami osobowościowymi i temperamentem. Nie bez znaczenie są tu także czynniki psychospołeczne takie jak konflikty między potrzebami jednostki a wymaganiami otoczenia czy niezaspokajanie potrzeb. W leczeniu nerwicy, otoczenie odgrywa bardzo ważną rolę. Wyśmiewanie czy komentowanie przez rodzinę lęków lub natręctw osoby chorej tylko potęguje objawy. Nerwicy towarzyszą także egocentryzm (postrzeganie świata tylko ze swojego punktu widzenia) i postawa roszczeniowa, które bardzo utrudniają choremu życie w społeczeństwie, a społeczeństwu życie z chorym. Nie ma tylko jednej przyczyny wystąpienia tego typu zaburzeń, toteż sposób leczenia nerwicy musi być dostosowany do konkretnej osoby i charakteru jej problemu. W Centrum Hipnozy nie ograniczamy się jednak do stosowania jedynie hipnozy w pracy terapeutycznej. Korzystamy także z dorobku m.in. NLP, psychoterapii poznawczo-behawioralnej i psychodynamicznej. Stosowane metody dostosowujemy do indywidualnych potrzeb pacjenta.