Terapia

Skuteczne Odchudzanie

Hipnoza posiada bardzo dużą skuteczność w pozbywaniu się nadwagi.

Nawyki żywieniowe są ściśle związane z określonymi sytuacjami. Może to być stres, nuda czy złudne poczucie radości z jedzenia czy problemy emocjonalne. Zastrzyk endorfin powoduje że czujemy się dobrze więc sięgamy i sięgamy i sięgamy po jedzenie. Podczas hipnozy analizujemy takie sytuacje i eliminujemy. Badanie opublikowane w Journal of Consulting and Clinical Psychology wykazało, że program kontroli masy ciała, który obejmował hipnozę, był ponad 30 razy skuteczniejszy niż sam program zarządzania wagą.

W badaniu oceniano pacjentów przez dwa lata i stwierdzono, że pacjenci, których poddano hipnozie, nadal tracą na wadze, podczas gdy grupa kontrolna miała niewielką zwyżkę wagi. 60 kobiet, z których co najmniej 20% miało dużą nadwagę, wzięło udział w badaniach klinicznych. Leczenie odbywało się za pomocą hipnozy grupowej oraz hipnozy indywidualnej gdzie dawano sugestie dotyczące utrzymania prawidłowej wagi. Średnio 7,7 kg zostało utraconych przez tych, którzy byli hipnotyzowani, w porównaniu do zaledwie 225 gramów w grupie kontrolnej, która w hipnozie nie uczestniczyła.

Wyniki 18 unikalnych badań potwierdziły, że osoby, które poddały się terapii hipnozą, straciły na wadze więcej niż 90% osób, które takiej terapii się nie poddały oraz utrzymywały tę utratę wagi dwa lata po zakończeniu leczenia.

(Źródło: University of Connecticut, Storrs Allison DB, Faith MS. Hypnosis as an adjunct to cognitive-behavioral psychotherapy for obesity: a meta-analytic reappraisal. J Consult Clin Psychol. 1996;64(3):513-516. )

Należy tutaj podkreślić że skuteczność hipnoterapii jest ściśle związana z autentyczną chęcią utraty wagi.