Blog

Zapraszamy do czytania naszych artykułów. Znajdziesz tutaj dużo ciekawych informacji.

Hipnoterapia dla dzieci

Często słyszę pytania o stosowanie hipnoterapii u dzieci. Z wielu powodów uważam, że hipnoza to bardzo skuteczna metoda terapii zarówno u osób z codziennymi, jak i uciążliwymi problemami, a także w przypadku poważnych chorób.

Bardzo często rodzice pytają mnie, czy dzieci nie są za małe, żeby uczestniczyć w sesjach hipnoterapeutycznych. Moja odpowiedź brzmi „nie”. Z dziećmi w wieku od 7-8 lat można już swobodnie współpracować. Zawsze przed sesją z dzieckiem przeprowadzam wnikliwy wywiad z rodzicami, dzięki czemu i rodzice i dzieci czują się swobodniej.

 

Hipnoza dla dzieci skuteczna w stanach lękowych i moczeniu nocnym

Do problemów obserwowanych u dzieci, które można rozwiązać zazwyczaj w trakcie 4 – 8 sesji należą:

 • Stany lękowe powodowane traumatycznymi przeżyciami lub doświadczane przez dzieci nawet po obejrzeniu szokującego dla nich filmu.
  Zdarza się, ze dzieci same nie wiedza, czego się boją, lub nie potrafią opisać swojego stanu. Rodzice mogą zaobserwować wtedy u dziecka niepokój, przyspieszony oddech oraz podwyższone tętno. Hipnoterapeuta pomaga wypracować konkretne sposoby na kontrolowanie oddechu i obniżania tętna oraz uczy, jak radzić sobie z bodźcami wywołującymi strach.
 • Moczenie nocne to dolegliwość często występująca, jednak niezmiernie trudna do opanowania.
  Dziecko w wielu przypadkach nie jest świadome swoich reakcji fizjologicznych podczas snu. Dodatkowo, może dojść do powstania błędnego koła. Dziecko boi się zasnąć, ponieważ boi się zmoczyć łóżko, a zasypiając w stresie jest mniej zdolne do kontroli, a co gorsza przestaje kojarzyć sen z wypoczynkiem i przyjemnością. Farmakoterapia nie zawsze jest skuteczna i dodatkowo może wywoływać skutki uboczne. Hipnoterapeuta wprowadza do podświadomości dziecka sugestie typu: potrafię kontrolować swój pęcherz, lub obudzę się, jak będę chciał zrobić siusiu itp. Ogromna skuteczność takiego podejścia w hipnoterapii przy terapii moczenia nocnego powoduje, że coraz częściej pediatrzy kierują swoich pacjentów do hipnoterapeutów.

 

Hipnoterapia dla dzieci w atakach astmy i stanach bólowych

Dużo poważniejszymi sytuacjami, w których hipnoza pomaga dzieciom są:

 • Ataki astmy, kiedy dziecko ma trudności z oddychaniem, a opuchnięte gardło sprawia wrażenie, jakby się zaciskało.
  Takie doświadczenia prowadzą do silnych stanów lękowych, zarówno w trakcie samego ataku, jak i we wszystkich sytuacjach przypominających jego okoliczności. Hipnoza pomaga dzieciom uspokoić się i odsunąć się od tych zdarzeń, dzięki czemu łatwej im funkcjonować z tą coraz częściej spotykaną chorobą.
 • Stany bólowe, w tym ból związany z występowaniem i leczeniem nowotworów.
  W tych dramatycznych momentach niesłychanie ważna jest determinacja i dobre relacje chorego z otoczeniem. Hipnoterapeuta pracując z podświadomością dziecka. Uczy je, jak odsuwać od siebie ból i skupiać się na czymś innym. Doświadczenia takie są bardzo wzmacniające, pozwalają na redukcję stresu i depresji oraz motywują do dalszego leczenia. Dodatkowo, poprawiają jakość snu i wpływają na lepsze przyjmowanie i zatrzymywanie pokarmu i płynów w organizmie, co ułatwia dalszą terapię (The Use of Self-Hypnosis by Children with Cancer, American Journal of Clinical Hypnosis).

Wracając do stosowania hipnozy u dzieci, w następnym poście opiszę, jakie techniki są stosowane w pracy z dziećmi i wyjaśnię, dlaczego dzieci są tak doskonałymi odbiorcami hipnozy.

Katarzyna