Blog

Zapraszamy do czytania naszych artykułów. Znajdziesz tutaj dużo ciekawych informacji.

Hipnoza na depresję

Wszystkim nam od czasu do czasu zdarza się złe samopoczucie. Czujemy się przygnębieni, smutni, pozbawieni energii. Na szczęście stany takie trwają krótko i szybko się z nich otrząsamy. Niestety u niektórych osób przygnębienie i zły nastrój utrzymują się dłużej, wpływając na codzienne życie.

Depresja to zjawisko powszechne i stanowi dominujący problem związany ze zdrowiem psychicznym na całym świecie. Na szczęście dostępnych jest wiele opcji leczenia. Warto podkreślić, że hipnoterapia na depresję zyskuje coraz większe uznanie.

Depresja związana jest ze stanem zdrowia psychicznego, który polega na tym, że czujemy się przygnębieni przez dłuższy czas. Sprawia, że mamy trudności z wykonywaniem codziennych czynności, towarzyszy nam nieustannie obniżony nastrój i tracimy zainteresowanie rzeczami, które kiedyś sprawiały nam przyjemność. Dodatkowo możemy borykać się z problemami niskiej samooceny, obwinianiem się, z zaburzeniami snu, apetytu, niską energią i słabą koncentracją. Choroba może wpływać na nas na różne sposoby i przebiegać z różnym nasileniem, w zależności od tego, jak głęboko ingeruje w nasze życie.

 

Oznaki depresji

Istnieje wiele różnych objawów depresji. Nie musimy doświadczać ich wszystkich jednorazowo. Ważne jest, aby udać się do terapeuty czy lekarza specjalizującego się w leczeniu depresji, jeśli objawy występują przez większość dnia w okresie ponad dwóch tygodni. Oznaki depresji, o których należy pamiętać, to:

  • zmęczenie i utrata energii,
  • smutek i/lub złość, które nie znikają,
  • utrata pewności siebie i poczucia własnej wartości,
  • trudności z koncentracją,
  • brak odczuwania radości z wykonywania czynności, które zwykle były przyjemne i interesujące,
  • odczuwanie niepokoju,
  • unikanie innych ludzi, czasem nawet bliskich przyjaciół,
  • poczucie bezradności i beznadziejności,
  • problemy ze snem – trudności z zasypianiem lub budzeniem się dużo wcześniej niż zwykle,
  • bardzo silne poczucie winy lub bezwartościowości,
  • trudności w funkcjonowaniu w życiu, w pracy, w szkole,
  • utrata apetytu lub objadanie się,
  • utrata popędu seksualnego i/lub problemy seksualne,
  • ból fizyczny i emocjonalny,
  • myślenie o samobójstwie i śmierci,
  • samookaleczenia.

 

Powody depresji

Depresja jest stanem bardzo skomplikowanym, a jej powody różnią się w zależności od osoby. Przyczyny depresji nie są do końca poznane, ale wiadomo, że są najczęściej złożone i trudno jest wskazać jeden konkretny czynnik. Wśród przyczyn depresji możemy wyróżnić czynniki biologiczne (genetyka, doświadczenie choroby fizycznej lub urazu) oraz czynniki psychologiczne lub społeczne, (doświadczenia z dzieciństwa, utrata pracy, żałoba, wydarzenia zmieniające życie, choroby itd.).

Doświadczenia z dzieciństwa

Jak udowadniają badania, pewne doświadczenia z naszego dzieciństwa mogą sprawić, że jako osoby dorosłe będziemy bardziej podatni na depresję. Zjawiska z dzieciństwa takie jak: trauma, znęcanie się, żałoba, czy niestabilne środowisko rodzinne mogą wpłynąć na nasze zdrowie psychiczne i zwiększyć prawdopodobieństwo wystąpienia depresji.

Wydarzenia życiowe

Udowodniono, że depresja może zostać wywołana przez określone wydarzenia życiowe, wśród których z pewnością znajdują się: utrata bliskiej osoby, utrata pracy, zmiana pracy, przeprowadzka, rozpad związku, ślub, ciąża.

Problemy ze zdrowiem psychicznym lub fizycznym

Zdarza się, że depresja może zostać wywołana przez inne schorzenia, zarówno psychiczne, jak i fizyczne. Jednymi z najczęściej powiązanych z depresją schorzeń są: lęk, zaburzenia odżywiania i zespół stresu pourazowego (PTSD). Wśród kondycji fizycznych, które mogą wpłynąć na wystąpienie depresji z pewnością wymienić można: przewlekły ból,długotrwałe lub zagrażające życiu choroby, takie jak choroby serca czy nowotwory.

Czynniki genetyczne

Jak wskazują wyniki badań, jest bardziej prawdopodobne, że zachorujemy na depresję, jeśli członek naszej rodziny cierpiał wcześniej na tę chorobę. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że jest to powiązane z czynnikami genetycznymi i biologicznymi, ale ma też duży związek z wyuczonymi zachowaniami.

Nadużywanie substancji

Wielu osobom wydaje się, że picie alkoholu czy branie narkotyków to dobry sposób na poprawę samopoczucia. Nawet jeśli te używki powodują chwilową poprawę i przynoszą poczucie ulgi, to jednak w efekcie końcowym przyczyniają się do pogorszenia stanu zdrowia psychicznego. Dzięki ich wpływowi stajemy się bardziej podatni na depresję.

Styl życia

Pewne zmiany stylu życia mogą wpłynąć na nasz nastrój, w tym także na to, ile śpimy, co jemy i jakmamy dużo aktywności fizycznej. Chociaż same te czynniki nie spowodują depresji, mogą zwiększyć prawdopodobieństwo jej wystąpienia i rozwoju.

Inne przyczyny

Depresja może zostać wywołana także skutkami ubocznymi stosowania niektórych leków, ponieważ mogąone wywoływać na przykład problemy z hormonami.

 

Leczenie depresji

Depresji nie wolno lekceważyć. Pomimo, że w wielu kręgach jest ona wciąż jezcze uważana za wstydliwą przypadłość, należy udać się do terapeuty czy lekarza specjalizującego się w leczeniu depresji i poprosić o pomoc. W zależności od stopnia zaawansowania depresji oraz innych osobistych okoliczności, zaproponowane mogą zostać różne sposoby leczenia. Bardzo ważne jest, aby mieć swiadomość, że pomoc jest dostępna. Jeśli jedno podejście nie jest pomocne, warto wypróbować inne.

Program samopomocy

Jeśli doświadczamy łagodnej wersji depresji i w dodatku jest to pierwszy raz w naszym życiu, że ta choroba nas dotyka, terapeuta może zasugerować skorzystanie z programu samopomocy. Program taki może obejmować samodzielną pracę przy wsparciu profesjonalisty w oparciu o terapię poznawczo-behawioralną (CBT), program aktywności fizycznej lub połączenie tych metod.

Psychoterapia

Istnieją różne podejścia i szkoły psychoterapii, które mogą pomóc w leczeniu depresji. Najogólniej rzecz biorąc terapia taka polega na rozmowach z psychoterapeutą lub innym specjalistą od zdrowia psychicznego, który pomaga nam lepiej zrozumieć naszą depresję i znaleźć sposoby radzenia sobie z nią. Ostatnio pojawia się coraz więcej publikacji o bardzo skutecznym stosowaniu hipnoterapii czy NLP w leczeniu depresji.

Leki

W niektórych przypadkach depresji może zaistnieć konieczność zastosowania leków.

 

Hipnoterapia na depresję

Coraz bardziej popularną, skuteczną i szybką metodą leczenia i przezwyciężania depresji we współczesnym świecie staje się hipnoterapia. Metoda ta działa na poziomie podświadomości, wykorzystując techniki identyfikowania i rozwiązywania pierwotnych przyczyn choroby, oferując przy tym także pozytywne sugestie pomagające przełamać negatywne wzorce myślenia.

Hipnoza na depresję to metoda, która pomaga radzić sobie z wyzwalaczami prowadzącymi do powstania choroby. Nie skupia się więc na objawach, a raczej pomaga sięgnąć do przyczyn, pozwala je rozszyfrować, by potem móc łatwiej przejść w kierunku uzdrowienia. Dzięki temu hipnoterapia na depresję jest skuteczna. Można powiedzieć, że celuje w podłoże choroby, pozwala odnaleźć i obejrzeć jej przyczyny i „domknąć je”. Dzięki hipnoterapii osoba może zagłębić się w traumatyczne przeżycia, wspomnienia i nagromadzone emocje, a następnie szybko uwolnić je z umysłu i ciała.

Kiedy przyczyna depresji zostanie odnaleziona, zdefiniowana i rozwiązana, następnym krokiem jest zastosowanie techniki sugestii, aby zachęcić do bardziej pozytywnego nastawienia. Te sugestie mogą nie tylko pomóc w podniesieniu poziomu energii, w rozprawieniu się z poczuciem zmęczenia, w trudnościach ze snem, ale także sprawić, że poczujemy się bardziej jak dawni my.

Czasami hipnoterapeuci stosują hipnozę w połączeniu z psychoterapią. Decyzja o połączeniu tych metod zależy zawsze od konkretnej osoby, z którą pracują, ale także od ich wyszkolenia. Niektórzy terapeuci nie lubią używać więcej niż jednego podejścia na raz, podczas gdy inni uważają, że hipnoterapia może uzupełniać inne podejścia. Każdy jest inny i nie zawsze to, co działa dla jednej osoby, będzie działało dla drugiej. Istnieje wiele podejść do wypróbowania i wiele osób wychodzi z depresji i radzi sobie ze swoim zdrowiem psychicznym za pomocą omówionych powyżej metod leczenia.

Iza Strzelecka

Umów się na sesję hipnozy