Blog

Zapraszamy do czytania naszych artykułów. Znajdziesz tutaj dużo ciekawych informacji.

Hipnoza na fobie

W ostatnim czasie coraz więcej ludzi cierpi z powodu fobii czy ataków paniki. Co więcej, coraz częściej się zdarza, że są one pozornie niczym nie uzasadnione. Uczucie lęku czy też różnego rodzaju obawy, mogą wynikać z przeszłych negatywnych doświadczeń oraz przebytych traum. Powodem mogą być jednak również takie przyczyny jak brak poczucia własnej wartości. Objawiać się to może lękiem przed brakiem akceptacji ze strony innych osób, a także przed ich opinią, przed byciem ocenianym.

 

Strach a lęk

Omawiając zagadnienia dotyczące tego, jak radzić sobie z lękiem, warto się przyjrzeć różnicy pomiędzy lękiem a strachem. Pojęcia te są bardzo często ze sobą utożsamiane. Mimo tego, że oba dotyczą sfery psychicznej naszego życia, różnią się od siebie przyczyną powstania.
Można powiedzieć, że strach jest uczuciem dla nas naturalnym, warunkującym nasze przetrwanie. Jest sygnałem ostrzegawczym, pojawiającym się w momentach realnego zagrożenia naszego życia. Obecność uczucia strachu w chwilach prawdziwego niebezpieczeństwa jest o tyle istotna, że uruchamia ona w naszym organizmie szereg biochemicznych reakcji. W ich wyniku wydzielane są substancje, które umożliwiają nam gotowość do tak zwanej „walki lub ucieczki”, czyli naturalnej reakcji organizmu, umożliwiającej przetrwanie. Kiedy reakcja ta zostanie uruchomiona, odnotujemy szybsze bicie serca, wzrost ciśnienia krwi i poziomu adrenaliny, zwiększony dopływ krwi do mięśni – wszystko to w celu umożliwienia nam podjęcia walki lub ucieczki, chroniąc nas tym samym przed realnym zagrożeniem. Element strachu zatem jest niezbędny w naszym życiu, by nas chronić. Dlatego nie musimy poznawać sposobów radzenia sobie z nim. Przydatna natomiast dla nas będzie wiedza, jak radzić sobie z lękiem, ponieważ lęk nie jest powodowany realnym niebezpieczeństwem. Lęk wywołany jest wyobrażeniem powstałym najczęściej wskutek naszych przeszłych przeżyć i doświadczeń. Lęk różni się od strachu tym, że ma charakter subiektywny. Stanowi jedynie projekcję naszego umysłu na temat ewentualnej możliwości wystąpienia danego zagrożenia.

 

Fobie

Fobie rozwijają się, gdy ktoś odczuwa przesadny lub nierealistyczny lęk wokół określonej sytuacji lub obiektu. Jeśli ta sytuacja lub przedmiot jest powszechny w codziennym życiu, fobia może ograniczać życie danej osoby, powstrzymując jej aktywność i powodując permanentne uczucie niepokoju.
Wiele fobii istniejących w naszej podświadomości to wyuczone reakcje. Dzięki temu są one szczególnie podatne na działanie hipoterapii, która może skutecznie pomóc oduczyć się reakcji lęku, zmniejszyć reagowanie lękiem na różne obiekty i sytuacje, złagodzić związany z nimi lęk aż do momentu uodpornienia się.

 

Zrozumienie fobii

Fobia to rodzaj zaburzenia lękowego. Jej objawy są często odczuwane po wejściu w kontakt z obiektem fobii, ale u niektórych osób mogą również pojawić się po prostu na myśl o nim. Kiedy osoba natknie się na źródło swojej fobii, poczuje się niesamowicie przestraszona, zdenerwowana i niespokojna. Może jednak odczuwać również fizyczne objawy lęku, takie jak:

 • zawroty głowy,
 • pocenie się,
 • szybkie bicie serca, kołatanie serca,
 • mdłości,
 • drżenie,
 • rozstrój żołądka.

Jeśli źródłem fobii jest coś, z czym dana osoba nie styka się często, fobia może nie przeszkadzać w codziennym życiu. Jeśli jednak jest to coś, z czym spotykamy się na co dzień, fobia ma znacznie większy wpływ na codzienne funkcjonowanie.

 

Rodzaje fobii

Jedne z najczęściej występujących fobii to:

 • agliofobia – lęk przed bólem,
 • agorafobia – lęk przed przebywaniem w otwartej przestrzeni, opuszczeniem pomieszczenia, tłumem oraz miejscami publicznymi,
 • arachnofobia – lęk przed pająkami,
 • dentofobia – lęk przed wizytą u stomatologa,
 • emetofobia – lęk przed wymiotowaniem lub przebywaniem w pobliżu osób wymiotujących,
 • klaustrofobia – lęk przed małymi, niskimi, wąskimi i zamkniętymi pomieszczeniami,
 • kynofobia – lęk przed psami,
 • ofidiofobia – lęk przed wężami,
 • socjofobia (inaczej fobia społeczna, nerwica społeczna, fobia socjalna, lęk społeczny) – lęk przed różnymi ekspozycjami społecznymi.

 

Co powoduje fobie?

Podobnie jak w wielu przypadkach związanych z funkcjonowaniem umysłu, fobie rzadko mają jedną przyczynę. Najczęściej w grę wchodzi wiele czynników. Fobia może wynikać z konkretnej traumy lub zdarzenia (na przykład jeśli osoba doświadczyła lotu samolotem z dużą ilością turbulencji w rezultacie mogła rozwinąć lęk przed lataniem). Fobia może być także wyuczoną reakcją przejętą od kogoś innego (na przykład jeśli matka krzyczała na widok pająka, być może nauczyliśmy się, że jest to właściwa reakcja). Niektóre badania wskazują również jako możliwą przyczynę fobii czynnik genetyczny. Istnieje bowiem możliwość, że niektóre osoby urodziły sie po prostu z tendencją do niepokoju. Istnieją także schorzenia psychiczne, takie jak depresja, czy długotrwały stres, które również mogą przyczyniać się do rozwoju fobii.
Niezależnie od przyczyny, ważne jest aby wiedzieć, że fobie można leczyć i że pomoc jest dostępna. Jeśli czujesz, że fobia Cię powstrzymuje lub w znaczący sposób ingeruje w Twoje życie i je ogranicza, rozważ poszukanie wsparcia. Dla wielu osób bardzo skutecznym narzędziem w radzeniu sobie z fobią okazuje się hipnoza.

 

Hipnoterapia na fobie

Fobie działają na poziomie podświadomości. Oznacza to, że bez względu na to, jak bardzo mówimy sobie, że dany obiekt lub dana sytuacja nie zagrażają naszemu życiu, nasz umysł i ciało wciąż reagują lękiem. Celem hipnoterapii jest komunikacja z podświadomością i zmiana sposobu odczuwania fobii i reagowania na daną sytuację lub obiekt. Sam proces polega na wprowadzeniu klienta w stan relaksu hipnotycznego. Hipnoterapeuta indukuje stan transu hipnotycznego, podczas którego klient nie traci kontroli. Stan ten umożliwia dotarcie do źródła fobii i przypomnienie sobie zdarzenia, które ją wywołało. Następnie terapeuta stosuje odpowiednie narzędzia i techniki, aby zmienić reakcje klienta. Często będzie to wymagało stopniowej i delikatnej konfrontacji z fobią podczas przebywania w stanie wyciszenia.
Trudno jest określić ilość sesji koniecznych do wyleczenia fobii. Zależy to najczęściej od predyspozycji danej osoby, jej podatności na sugestie hipnotyczne, a także od stopnia nasilenia fobii. Wielu hipnoterapeutów zaleca również stosowanie autohipnozy i technik relaksacyjnych, by ich klienci mogli kontynuować pracę samemu i skutecznie zarządzać swoim lękiem na dłuższa metę.

Iza Strzelecka

Umów się na sesję hipnozy