Blog

Zapraszamy do czytania naszych artykułów. Znajdziesz tutaj dużo ciekawych informacji.

Hipnoza regresyjna – co to jest i co daje?

O hipnozie w ostatnich latach jest głośno, choć często niestety nie w takim kontekście, w jakim my – hipnoterapeuci, ale też nasi pacjenci – byśmy chcieli. Hollywoodzkie filmy, fantastyczne powieści, a także rozmaite osobistości związane z ezoteryką tworzą, a następnie utrwalają mity przedstawiające hipnozę jako coś magicznego i groźnego. Hipnoza nie ma jednak nic wspólnego z wchodzeniem w niebezpieczny trans i przejmowaniem kontroli nad umysłem drugiej osoby, co usilnie stara się nam wmówić popkultura. Na czym w takim razie polega hipnoza regresyjna, co to jest, jaka jest jej historia i komu może pomóc? Na te pytania odpowiadamy w poniższym tekście.
 

Hipnoza regresyjna – co to jest?

Zacznijmy od uporządkowania pewnych faktów i absolutnych podstaw, czyli wyjaśnienia, czym jest hipnoza sama w sobie oraz jej regresyjna odmiana?
W skrócie: hipnozę (grec. hýpnos, czyli „sen”) definiuje się jako stan, w którym uwaga danej osoby jest skoncentrowana na określonych bodźcach, przy jednoczesnym ograniczeniu świadomości bodźców pochodzących spoza obszaru zogniskowania uwagi. Co istotne, o hipnozie możemy mówić wtedy, gdy opisana sytuacja ma miejsce w przypadku prawidłowo funkcjonującego umysłu.

Jak w odniesieniu do powyższych informacji można scharakteryzować hipnozę regresyjną? Jest to po prostu metoda terapeutyczna polegającą na wprowadzeniu pacjenta w stan hipnozy i skoncentrowaniu jego umysłu na wydarzeniu z przeszłości, które leży u podstaw traumy, urazu psychicznego czy odczuwanego w dalszym ciągu bólu. Cofanie się pamięcią do przeszłości i towarzyszącym jej traumatycznym wydarzeniom w psychologii nazywane jest właśnie regresją.
 

Skąd to się wzięło, czyli krótko o historii hipnozy regresyjnej…

Szukając początków hipnozy regresyjnej, musimy cofnąć się do Zygmunta Freuda. To właśnie późniejszy twórca psychoanalizy pod koniec XIX wieku, podczas odbywanych w Paryżu studiów, zafascynował się hipnozą. Był jedną z osób, które podważyły ustanowiony jeszcze w starożytności pogląd mówiący, że symptomy histeryczne są wywoływane czynnikami organicznymi. Freud, po tym, jak zauważył, że „histerię” można wywołać i cofnąć poprzez hipnozę, do spółki z psychiatrą Eugenem Bleulerem, zaczął wykorzystywać hipnozę do przywoływania wspomnień. Działania te porzucił jednak w momencie, gdy skupił się na psychoanalizie. Jego praca nie poszła jednak na marne.

Szczytowy okres zainteresowania hipnozą nastąpił dopiero kilkadziesiąt lat później. Na lata 60. XX wieku, gdy podważano przyjęte konwenanse nie tylko społeczne i kulturowe, ale także naukowe, datuje się pierwsze wzmianki o hipnozie regresyjnej. Wówczas hipnoza regresyjna była jednak bardziej obiektem eksperymentów wśród amatorów, takich jak Dolores Cannon – pochodząca z USA hipnoterapeutka, która regresję hipnotyczną wykorzystywała do uzyskiwania informacji od badanego. Z biegiem czasu opracowała ona swoją własną metodę terapeutyczną, nazywaną Quantum Healing Hypnosis Technique (QHHT), który uwzględnia również… reinkarnację.
 

Hipnoza regresyjna – o co w niej chodzi?

Spokojnie. Hipnoterapeuci specjalizujący się w hipnozie regresyjnej nie idą śladami Dolores Cannon i w swojej pracy nie wchodzą w tematy reinkarnacji czy istot pozaziemskich, do których również w swojej pracy nawiązywała Amerykanka. Hipnoza regresyjna skupia się wyłącznie na wydarzeniach z przeszłości pacjenta – czyli innymi słowy: na faktach.

Hipnoza regresyjna polega na emocjonalnym cofnięciu się w przeszłość. W owej „podróży” pacjent nie uczestniczy jednak z boku i wydarzeń z przeszłości nie obserwuje z perspektywy swojego obecnego „ja”. Sztuka polega na tym, by poddawana hipnozie osoba powróciła do traumatycznych wydarzeń jako ta sama osoba, która ich doświadczała – uwzględniając w tym wiek, status materialny czy status związku. Podczas hipnoterapii pacjent może jeszcze raz cofnąć się do wydarzeń, które są odpowiedzialne za jego traumy, kompleksy, stres czy napięcia, zrozumieć je i stawić im czoła.

Najczęściej w ten sposób wraca się do okresu dzieciństwa, w którym człowiek musi zmierzyć się z doświadczeniami, na które nie jest przygotowany, a jednocześnie które kształtują jego osobowość. Może tu chodzić zarówno bardzo poważne sytuacje, takie jak opuszczenie przez rodziców, przemoc psychiczna lub fizyczna czy wyrządzona krzywda seksualna, jak również takie, które pozornie nie powinny mieć wpływu na dorosłe życie: ugryzienie przez psa, wyśmianie cechy wyglądu przez kolegów czy wypominanie przez innych gorszego statusu materialnego. W tym kontekście hipnoza regresyjna pomaga naprawić ślad pamięciowy i uzdrowić niezabliźnione rany, które – choć na co dzień są ukrywane lub wypierane przez mechanizmy obronne podświadomości – nadal mają wpływ na osobowość pacjenta i jego kondycję.
 

Hipnoterapia regresyjna – komu jest polecana?

Nie da się zmienić przeszłości, ale można zmienić swój stosunek do niej – tym krótkim hasłem moglibyśmy opisać istotę hipnozy regresyjnej. Pacjent, przypominając sobie traumatyczne wydarzenie z dzieciństwa, ma zmierzyć się z nim raz jeszcze – nie w kontekście późniejszego życia, a „tu i teraz”, w którym owo wydarzenie było osadzone. W ten sposób człowiek może poradzić sobie z problemem, który męczył go przez późniejsze życie na poziomie psychoemocjonalnym, a czasem nawet fizycznym.

Biorąc pod uwagę powyższe aspekty, możemy stwierdzić, że hipnoza regresyjna może pomóc osobom zmagającym się z traumami i kompleksami (na przykład związanymi z wyglądem lub seksualnością), brakiem pewności siebie, chronicznym stresem utrudniającym codzienne funkcjonowanie, ostrymi lękami czy uczuciem niepokoju. Hipnoterapia regresyjna może też okazać się skuteczna w przypadku osób, które mają problemy z radzeniem sobie z negatywnymi emocjami.
 

Jak przebiega hipnoterapia regresyjna?

Jak wygląda hipnoterapia regresyjna i sesja hipnozy? Spotkanie hipnoterapeuty z pacjentem zaczyna się od przeprowadzenia wywiadu, podczas którego nakreślony zostaje problem, z jakim boryka się osoba, która ma być poddana hipnozie. Następnie z pomocą hipnoterapeuty pacjent przywołuje w pamięci źródło problemu – najczęściej jest to wydarzenie lub sytuacja z okresu dziecięcego, podczas której powstał zaburzony schemat zachowania, powtarzany na kolejnych etapach życia i obecnie mający postać „objawu” – na przykład braku pewności siebie, lęku czy niepokoju.

Na kolejnym etapie każde z takich wydarzeń pojawiających się podczas hipnozy zostaje przepracowane – pacjent uwalnia negatywne emocje i reinterpretuje negatywne sytuacje z przeszłości, patrząc na nie z perspektywy osoby dojrzałej i świadomej. Sesja kończy się progresją hipnotyczną, czyli etapem, podczas którego pacjent wizualizuje sobie przyszłość „oczyszczoną” z negatywnych emocji i interpretacji wydarzeń z przeszłości.

Terapia hipnozy regresyjnej obejmuje zazwyczaj od kilku do kilkunastu sesji, podczas których doświadczony hipnoterapeuta potrafi uleczyć swojego pacjenta.
 

Hipnoza regresyjna – opinie pacjentów mówią wprost: to skuteczne!

Na koniec, w ramach podsumowania, podkreślmy jeszcze raz: hipnoza regresyjna nie ma nic wspólnego z tym, co stara się nam wmawiać popkultura, a podczas sesji nie dzieją się rzeczy magiczne i nadprzyrodzone. Jeżeli natomiast zastanawiasz się, jaką skuteczność ma hipnoza regresyjna, opinie pacjentów, którzy zdecydowali się jej poddać, są najlepszą rekomendacją. Hipnoza regresyjna jest uznawana za jedną z najskuteczniejszych metod hipnoterapeutycznych – opierając się na rzeczywistych wydarzeniach i doświadczeniach z życia pacjenta, otwiera drzwi do szybkiej, pozytywnej zmiany. Do sukcesu potrzeba jedynie zrozumienia i empatii ze strony hipnoterapeuty, oraz otwartości i zaufania – ze strony pacjenta.

Jeżeli potrzebujesz dokładniejszych informacji dotyczących hipnoterapii, skontaktuj się z jednym z oddziałów Centrum Hipnozy, w których jest przeprowadzana hipnoza regresyjna: w Poznaniu, Krakowie czy Warszawie.