Blog

Zapraszamy do czytania naszych artykułów. Znajdziesz tutaj dużo ciekawych informacji.

Jak przestać podjadać i schudnąć z hipnozą?

Chciałem podzielić się z Wami skróconą historią mojej klientki – przeszła ona wspaniałą transformację i jak sama stwierdziła „otrzymała znacznie więcej niż oczekiwała”.

Chciałem jednak najpierw powiedzieć, że problemy z wagą wywołane wewnętrznymi konfliktami i emocjami mogą przybierać różne formy, nie tylko takie jak tutaj opisane. Czasem jest to problem, żeby przestać jeść w odpowiednim momencie, czasem ciągłe sięganie po jedzenie lub zajadanie trudnych emocji. Bywa nawet, że podświadomość jest w stanie sięgnąć do regulacji naszego metabolizmu (zmiana wagi bez zmiany nawyków żywieniowych).

 

Hipnoza jako skuteczne narzędzie kontroli wagi

Ponieważ wcześniej opisałem już przypadek związany z podświadomą regulacją wagi poprzez zmianę metabolizmu, to tym razem chciałem przedstawić mechanizm objadania się na przykładzie mojej klientki. Uważam, że problem kontroli wagi jest bardzo częsty, dodatkowo jest stosunkowo łatwy do zmiany w hipnozie – dlatego właśnie o nim piszę. W przypadku Iwony podjadanie rozwinęło się do tego stopnia, że kilka razy w tygodniu zaraz po obiedzie odczuwała niepohamowaną chęć sięgnięcia do lodówki i dosłownie pochłaniania ogromnych ilości jedzenia. Jadła, aż do bólów brzucha, czy nawet skóry – zdarzyło jej się (nie raz) zjeść po obiedzie słoik śledzi popijając je miodem! Oczywiście fizycznie i psychicznie czuła się wtedy strasznie, wyrzucała sobie takie zachowania i nie rozumiała samej siebie, jednak po różnych próbach uznała, że tak już u niej zostanie.

Od dobrej koleżanki dowiedziała się o hipnozie i umówiła się na wizytę. W czasie hipnozy przypomniała sobie, że kiedy była małym dzieckiem tata często krzyczał w domu. Choć nie krzyczał bezpośrednio na nią tylko na mamę to jednak poruszało ją to bardzo mocno, było bardzo trudne. Wcześniej nie pamiętała tych sytuacji – była wtedy zbyt mała, żeby je świadomie pamiętać. Jednak w hipnozie nie tylko je sobie przypomniała, ale również spojrzała na nie z perspektywy osoby dorosłej i zrozumiała, że te sytuacje już nie muszą na nią wpływać. Tak po prostu wybaczyła krzywdy, zrozumiała te trudne sytuacje w nowy, lepszy sposób i przede wszystkim… wybaczyła sobie wszystkie te zachowania, które związane były z obżarstwem, a które uważała do tej pory za obrzydliwe i niezrozumiałe.

 

Zwiększenie pewności siebie dzięki hipnoterapii

Jej transformacja była tak głęboka, że nie tylko przestała podjadać, ale także zaczęła zupełnie inaczej postrzegać samą siebie – jako atrakcyjną kobietę. W późniejszym kontakcie telefonicznym opisała mi również inne zmiany: stała się pewniejsza siebie i przede wszystkim znowu siebie pokochała – dla mnie była to wspaniała wiadomość. Zrozumienie i wybaczenie sobie tych kompulsywnych zachowań z przeszłości, które rujnowały jej pewność siebie i zdrowie nastąpiło tak głęboko, że faktycznie mogła znowu siebie pokochać. Nerwy jakie odczuwała w brzuchu zniknęły – wraz z nimi zniknęła także potrzeba objadania się. Konsekwencją była oczywiście większa naturalna pewność siebie, akceptacja własnych zachowań, aż w końcu zastąpienie poczucia winy zwykłą miłością do siebie samej.

Wiem, że nie są to typowe zmiany, problem Iwony był większy niż „standardowy związany z wagą”. Piszę o tym, ponieważ w świetny sposób obrazuje on, w jaki sposób i na jakich płaszczyznach zachodzi zmiana. Moje metody nie prowadzą tylko do zwiększenia kontroli nad swoimi emocjami, działaniami i ich efektami. Hipnoterapia przede wszystkim daje nam możliwość zrozumienia, zaakceptowania rzeczy w nas zapisanych, takich jak trudne emocje, konflikty wewnętrzne, o których być może nawet nie wiemy.

Adam