Blog

Zapraszamy do czytania naszych artykułów. Znajdziesz tutaj dużo ciekawych informacji.

Kończysz zbyt wcześnie? Pozbądź się problemu dzięki hipnoterapii!

Przedwczesny wytrysk jest najczęściej występującą dysfunkcją seksualną u mężczyzn i według różnych badań może dotyczyć nawet ok. 30 % populacji. Jest to bardzo dotkliwy problem, który powoduje znaczący spadek jakości życia i relacji partnerskich poprzez brak satysfakcji ze współżycia, co powoduje problemy w związku, a niejednokrotnie staje się powodem rozstania. Przedwczesnemu wytryskowi często towarzyszą obniżona samoocena, niskie libido, wtórne zaburzenia wzwodu. W efekcie mężczyzna odczuwa szereg trudnych emocji, takich jak: stres, niepokój, rozczarowanie, przygnębienie, gniew, złość. Poczucie bycia niewystarczająco dobrym kochankiem prowadzi do obniżenia poczucia własnej wartości, co może negatywnie wpływać na funkcjonowanie mężczyznach w różnych sferach życia: partnerskiej, społecznej czy zawodowej.

 

Przyczyny przedwczesnego wytrysku

U niewielkiej liczby pacjentów, przedwczesny wytrysk może mieć podłoże neurobiologiczne – występuje u nich niższe stężenie serotoniny w ośrodkowym układzie nerwowym lub somatyczne np. zapalenie lub przerost prostaty, niedoczynność tarczycy, zaburzenia czynności nerwów w przebiegu cukrzycy, udar mózg. Problem może także leżeć w budowie anatomicznej np. zbyt krótkie wędzidełko i nadwrażliwość żołędzi.

Jednak w znakomitej większości przypadków, problem przedwczesnego wytrysku ma swoje źródło w psychice mężczyzny. Z doświadczeń wielu pacjentów wynika, że najczęstszą przyczyną przedwczesnego wytrysku jest lęk, który był silnie odczuwany w przeszłości, np. kiedy mężczyzna został przyłapany na masturbacji lub podczas pierwszych nieudanych doświadczeń seksualnych. Wówczas podniecenie seksualne staje się czynnikiem przywołującym uczucie lęku, a żeby się go pozbyć, organizm dąży do jak najszybszej ejakulacji. To z kolei powoduje uczucie frustracji, niskiej samooceny, które powodują lęk przed niepowodzeniem przy kolejnym zbliżeniu… W ten oto sposób nakręca się spirala obaw o sprawdzenie się w roli kochanka. W efekcie wielu panów zaczyna unikać zbliżeń, co negatywnie wpływa na ich relację.

 

Skuteczność hipnoterapii w problemach z wytryskiem

Ze względu na intymność problemu, tylko około 9 proc. mężczyzn cierpiących z powodu przedwczesnego wytrysku szuka pomocy specjalisty. Tymczasem praca z profesjonalnym hipnoterapeutą  potrafi przynieść pacjentowi cierpiącemu na przedwczesny wytrysk trwałą ulgę już po kilku sesjach.

Praca w hipnozie daje możliwość sięgnięcia do zasobów podświadomości, przepracowania i neutralizacji starych wzorców zachowań na bardzo głębokim poziomie. Podczas procesu regresji do przyczyny, pacjent odbywa podróż do sytuacji z przeszłości, w których intensywnie odczuwał silną emocję np. lęk i neutralizuje ją, przez co przestaje ona oddziaływać na jego reakcje seksualne. Podczas sesji hipnoterapeutycznej pacjent powraca także do swoich pozytywnych doświadczeń seksualnych, dzięki czemu wzmocniona zostaje jego pewność siebie w roli kochanka. Dzięki czemu problem przedwczesnego wytrysku często znika już po kilku sesjach, a mężczyzna wychodzi z gabinetu pewny siebie i swoich umiejętności seksualnych.

Opracował Artur Gano, Certyfikowany Hipnoterapeuta na podstawie:

  1. Balon R, Taylor Segraves R.  Clinical Manual of Sexual Disorders, 2009
  2. Lew-Starowicz Z. Zaburzenia seksualne w praktyce ogólnolekarskiej, 2004
  3. Klasyfikacja zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania w ICD-10, 1998