Stosowanie hipnozy w szpitalach
Tak, to prawda. Lekarze w Belgii czy Francji i w wielu innych szpitalach na świecie stosują hipnozę na co dzień. Neurochirurdzy pod wodzą Dr. Ilyess Zemmoura z Francuskiego Centre Hospitalier Universitaire de Tours przeprowadzili 43 operacje na otwartym mózgu używając hipnozy, jako środka znieczulającego bez innego wspomagania. W latach 2011 a 2015 przeprowadzono 37 zabiegów na pacjentach z glejakiem mózgu. Jest to o tyle istotne, że usuwanie glejaka może być skuteczniejsze jeśli pacjent zachowuje przytomność i można się z nim kontaktować w trakcie operacji.
Hipnoza w medycynie – obszary zastosowań
Hipnoza znajduje swoje zastosowanie w wielu obszarach środowiska medycznego. Hipnoza stosowana jest na przykład przy wyrywaniu zębów, podczas operacji plastycznych, porodach, chorobach psychosomatycznych, bolesnej zmianie opatrunków (np. poparzenia), bólach fantomowych, czy bólach migrenowych. Wykorzystując w tych przypadkach hipnozę, dodatkowym zyskiem jest fakt, iż nie stosujemy wtedy, często tak bardzo szkodliwej, farmakologii.
Na ostatnim kongresie w Izraelu (ICCM Congress 2019) pokazano integrację medycyny komplementarnej w szpitalu na oddziałach, gdzie integracja ta odbywa się na porządku dziennym, całkowicie zgodnie z prawem. Integracja ta dotyczy nie tylko akupunktury i Tradycyjnej Medycyny Chińskiej, ale również hipnozy, ćwiczeń Tai Chi (zarówno dla pacjentów jak i dla personelu medycznego), medytacji itp. Pacjenci przygotowywani są do zabiegów poprzez seanse prowadzonej wyobraźni i hipnozę. Pozwala to na znaczący spadek lęków przedzabiegowych oraz ilości użytych leków, także tych po zabiegu.
Hipnoza wykorzystywana jest również przez lekarzy chirurgów. Dzięki hipnozie przyswajają oni szybciej umiejętności praktyczne na symulatorach, a co za tym idzie są precyzyjniejszymi operatorami!
Najwyższy czas, by hipnoza i hipnoterapia zyskały właściwe uznanie również przez polskich lekarzy, w polskich szpitalach.